Alica24
Alica24
Kołdra Obciążeniowa Koc Sensoryczny
Kołdra obciążeniowa, znana także jako kołdra sensoryczna, jest narzędziem wykorzystywanym w terapii zaburzeń czucia głębokiego. Nacisk, jaki wywiera generuje dodatkowy ciężar, który naśladuje techniki terapeutyczne stymulujące propriocepcję.
Taki rodzaj stymulacji doprowadza do reakcji ze strony układu nerwowego. Poziom neuroprzekaźników wyrównuje się, co sprzyja poprawie procesów związanych z przetwarzaniem sensorycznym. Dodatkowo można zaobserwować poprawę nastroju, łagodzenie dolegliwości bólowych czy poprawę jakości snu oraz koncentracji.
Kołderka obciążeniowa nie jest zazwyczaj jedynym elementem terapii. Jej działanie wykorzystuje się dodatkowo i w połączeniu z innymi interwencjami z zakresu integracji sensorycznej. Zastosowanie, waga koca (kołderki) oraz dokładny sposób, w jaki się go używa, muszą być skonsultowane z terapeutą.
Kołdra obciążeniowa – wskazania
Kołdry obciążeniowe polecane są dla osób z autyzmem oraz zespołem Aspergera, szczególnie, jeśli pojawiają się zaburzenia snu. Taka stymulacja może być również korzystna w przypadku dzieci z ADHD. Ciężar kołdry stosowanej podczas snu może ułatwić zasypianie oraz zmniejszyć nadaktywność dziecka. Kołderka obciążeniowa znajduje także zastosowanie jako jeden z elementów terapii w przypadku dzieci ze zdiagnozowanymi zaburzeniami SI. Wówczas koc sensoryczny może być wykorzystywany zarówno w gabinecie, jak i w domu (po wcześniejszej instrukcji terapeuty).
Najnowsze badania wskazują na dobre rezultaty zastosowania kołdry obciążeniowej u osób dorosłych. Wykazano, że mocny nacisk pomaga zmniejszyć pobudliwość układu autonomicznego, to z kolei redukuje lęk i objawy związane z pobudzeniem psychoruchowym. Tętno zwalnia, a reakcje somatyczne są wyraźnie słabsze. Skuteczność takiej interwencji może być bardzo wysoka, co opisują badania.
Kołdra obciążeniowa – przeciwwskazania
Istnieje niewiele przeciwskazań i zagrożeń związanych ze stosowaniem kołdry obciążeniowej. Producenci nie zalecają jej dla dzieci poniżej 2. roku życia, jest to związane z ryzykiem uduszenia podczas snu czy w trakcie zabawy. Przed zakupem zawsze należy skonsultować się z pediatrą i terapeutą integracji sensorycznej.
Koc może okazać się także nieodpowiedni dla osób zmagających się z pewnymi schorzeniami. Wśród nich wyróżnia się:
- obturacyjny bezdech śródsenny,
- astmę,
- klaustrofobię,
- łamliwość kości,
- osteoporozę.
Powyższe schorzenia mogą generować trudności w oddychaniu, osłabiać strukturę kości, nasilać lęk. Dodatkowe obciążenie zewnętrzne mogłoby spotęgować te objawy i doprowadzić do pogłębienia się stanów patologicznych.
Kołderka obciążeniowa – jaką wybrać? Rozmiar, waga, cena kołdry sensorycznej
Kołdra obciążeniowa powinna stanowić od 5 do 15% masy ciała użytkownika. Bardzo ważne jest także, aby koc sensoryczny posiadał odpowiedni rozmiar. Oznacza to, że powinien on pasować do rozmiaru łóżka. Jego cena jest uzależniona od rozmiarów i wagi, zazwyczaj waha się w granicach 80-300 złotych.
Kołderkę obciążeniową można także uszyć samodzielnie. Do jej wykonania wykorzystuje się bawełnę oraz drobne kamyczki, piasek, mikrokulki szklane czy inne materiały zapewniające pożądaną wagę.
Warto pamiętać o kilku zasadach, wykorzystując kołderkę podczas snu. Po upewnieniu się, że dziecko już śpi, można przykryć je, obejmując kończyny dolne i tułów. Następnie można ją pozostawić na kilkadziesiąt minut, w zależności od tolerancji malucha. Nie zaleca się jednak pozostawiania dziecka pod takim przykryciem całą noc, należy także unikać stosowania jej poniżej 2. roku życia ze względu na ryzyko uduszenia.
W czym pomaga głęboki nacisk kołdry
1️przynosi odprężenie, wycisza umysł i minimalizuje napięcie
zmniejsza dolegliwości bólowe, przynosząc zdrowy sen
łagodzi objawy nerwicy natręctw, nerwicy lękowej i depresji.
Wspomaga także leczenie zaburzeń psychofizycznych: autyzmu, zespołu Aspergera, ADHD, zaburzeń integracji sensorycznej, zespołu niespokojnych nóg.
pozytywnie wpływa na kondycję organizmu
Podstawowe informacje
Nazwa firmy: Alica24
Adres: Strażacka 28a, 89-200 Rynarzewo
E-mail: [email protected]
Strona WWW: https://alica24.pl/