Scraveck

Nie mamy planety B – los naszej jest w naszych rękach. Musimy – wszyscy, i duzi i mali – naprawdę o nią dbać i pielęgnować szacunek dla niej i jej zasobów.

Potencjał kupowania coraz to nowych produktów jest nieskończony – w przeciwieństwie do zasobów naszej planety!

Ale co możemy zrobić?

Po pierwsze segreguj!

Dobrze posortowane odpady stanowią wartościowy surowiec, który można ponownie wykorzystać – czyli recykling! To pomaga chronić zasoby naszej planety. Juz przedszkolaki dobrze wiedzą jak segregować śmieci – uczmy się od siebie wzajemnie i pielęgnujmy tę naturalną chęć w dzieciakach. Czym skorupka za młodu… 🙂

A co z recyklingiem materiałów / tkanin / ubrań?

Przy recyklingu widać przewagę włókien syntetycznych nad naturalnymi. Wszystkie typy poliestrowych włókien (PET), czyli także odzież, może być poddana recyklingowi – dzięki procesom chemicznym nastąpi rozkład wyrobu a potem przekształca się to w nowe włókna (np. włókna PET z plastikowych butelek mogą być przetworzone w inne włókna PET  – w inne butelki lub odzież) i na tym m.in. polega ich odzysk. To jest o tyle ważne, ze włókno poliestrowe stanowi ponad 55% produkcji wszystkich włókien (nie tylko odzieżowych).

Ale czy wiecie, ze zwykłe ubrania, tekstylia domowe(zasłony, obrusy, ręczniki, itp) nie mają swojego „obiegu systemowego”, bo czyż widzieliście pojemniki do segregowania odpadów tekstylnych? Najczęściej są poddawane odzyskowi poprzez firmy, które się w tym specjalizują – zwykle wystawiają one dobrze nam wszystkim znane kontenery / pojemniki na używaną odzież.

Szacuje się, ze obecnie jedynie 20% produkowanych na świecie tekstyliów i odzieży poddaje się recyklingowi.  To zdecydowanie za mało…

To co robić z tymi zużytymi ubraniami i tekstyliami?

Twoje ubrania – nawet jeśli są juz niemodne, za duże lub za małe – mogą być ponownie wykorzystane. A domowe tekstylia – pościel, obrusy, zasłony, ścierki, ręczniki? Oczywiscie też! Jest wiele miejsc gdzie możesz je po prostu sprzedać lub oddać do dalszego obiegu.

Jednak powinny być one w dobrym stanie, aby nowym użytkownikom mogły dalej służyć.

Ale co zrobić gdy masz ubrania czy tekstylia, które są już zużyte, albo trochę podarte, lub mają jakieś zabrudzenia czy plamy? Raczej nie będziesz tracić swojego czasu na naprawianie ich przed oddaniem, prawda? A takie materiały można przecież ponownie wykorzystać!

I tu pojawiam się ja 🙂 Uprawiam magię upcyklingu – czyli kreatywnie przerabiam to co juz dawno zostało wyprodukowane – właśnie używane tkaniny i ubrania. W Scraveck Studio przerabiam je na użytkowe akcesoria – pojemne torby na zakupy, worko-plecaczki, poduszki do pokoju dziecięcego lub salonu, podkładki pod kubki, kosmetyczki, pokrowce / etui na tablety czy laptopy i inne drobiazgi .

Wszystkie materiały z których szyję są produktami „z odzysku”. Rozpoczęłam od „odzysku” ze swojej szafy, ale szybko zaczęłam otrzymywać różne tekstylia od rodziny i przyjaciół, a także od moich Klientów. Wykorzystuję też resztki z zakładów krawieckich, czy tekstylia z gabinetów np. medycznych (fartuchy). Każda rzecz jest prana, prasowana i potem wykrawam z niej odpowiednie kawałki (skrawki), które metodą patchworku – zszywam w moje Scraveck’i – dzięki temu każdy z produktów jest unikalny i ma swój własny wzór.

Zatem nie wyrzucaj! Daj drugie życie swoim ubraniom lub innym tekstyliom. Jeśli masz takie tekstylia lub ubrania i chcesz je przekazać do ponownego wykorzystania – zapraszam do kontaktu 🙂 uszyję z nich fajne upcyklingowe akcesoria dla Ciebie lub dodatki do Twojego domu.

Produkty z upcyklingu są wyjątkowe i trafiają do ludzi, którym bliskie jest nie tylko piękno przedmiotów, którymi się otaczają, ale także ekologiczne podejście do nowoczesnego wzornictwa i myśl o przyszłości. Każdy skrawek (Scraveck) to drugie życie dane przeze mnie od Ciebie dla innych i dla planety 🙂

Nic się nie marnuje – każdy skrawek się liczy.

Zapraszam do kontaktu, a także po zakupy i więcej opowieści o upcyklingu i szyciu na blog, na scraveck.com, oraz IG i FB: scraveck_studio

Nazwa firmy: Scraveck

Adres: ul. Nike 38 lok.20 02-447 Warszawa