Wydawnictwo Nasza KsięgarniaSeria logopedyczna „Uczę się mówić, wymawiać, opowiadać” powstała z myślą o profesjonalnym, a jednocześnie pełnym humoru i dobrej zabawy wspieraniu rozwoju mowy dziecka. Dodatkowym jej atutem są przepiękne ilustracje Joanny Kłos, które kształtują wrażliwość estetyczną małego czytelnika. Publikacje, które dotychczas ukazały się w serii, szybko znalazły uznanie w oczach dzieci, rodziców i logopedów, uzyskując status bestsellerów i zdobywając nagrody w konkursach.

Dla kogo jest ta seria?

Książki kierowane są do dzieci i ich rodziców oraz wszystkich osób, którym temat rozwoju mowy jest bliski: logopedów, terapeutów, pedagogów, nauczycieli. Dzieci (od najmłodszych po te w wieku szkolnym) znajdą tu wiele pomysłów na pożyteczną zabawę, a dorośli – sposoby na zachęcenie maluchów do wykonywania ćwiczeń rozwijających mowę oraz wiedzę, która wesprze ich starania o poprawny rozwój pociech. Książki są także niezastąpioną pomocą dla dzieci, które napotykają trudności w rozwoju mowy, i mogą stanowić doskonałe uzupełnienie terapii prowadzonej przez logopedę. Każda pozycja z serii  jest także doskonałym narzędziem do wykorzystania podczas warsztatów dla grup dzieci. Przygody muchy Fefe (Z muchą na luzie ćwiczymy buzie oraz Z muchą świat zwiedzamy i opowiadamy) czy ćwiczenia proponowane przez trenera Leszka (Zeszytowy trening mowy) są wdzięcznym materiałem do wesołych i wartościowych zajęć np. dla grup przedszkolnych.

Co składa się na serię „Uczę się mówić, wymawiać, opowiadać”?

Na serię składają się publikacje dla dzieci najmłodszych, które stawiają pierwsze kroki w nauce mowy, oraz tych z opóźnionym rozwojem mowy. Są tu też tytuły wspierające rozwój poprawnej artykulacji dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym oraz książki pomagające pięknie opowiadać.

Co charakteryzuje serię „Uczę się mówić, wymawiać, opowiadać”?

Seria łączy profesjonalne, metodyczne opracowanie z estetyką na najwyższym poziomie. Ilustracje i historie są bliskie małemu czytelnikowi, dostosowane do jego możliwości intelektualnych i językowych. Tytuły publikowane w serii mają charakter interaktywny, zachęcają do wspólnej zabawy dorosłego i dziecka, do zadawania pytań, nazywania obiektów, rozmawiania o obrazkach i przeczytanych tekstach oraz do wykonywania konkretnych ćwiczeń logopedycznych (artykulacyjnych, sprawności buzi i języka itd.).

Każda książka z serii jest przemyślana pod względem logopedycznym i pedagogicznym. Rodzic  znajdzie w niej informacje, które pozwolą mu na samodzielną pracę z maluchem bez ryzyka popełniania błędów. Dzięki fachowym uwagom i poradom uzyska wiedzę na temat rozwoju mowy własnego dziecka, co może skłonić go do wizyty u logopedy. Dzięki temu publikacje z serii stają się nieocenioną pomocą dla pedagogów i logopedów, którzy mogą polecać rodzicom pracę z książką jako uzupełnienie terapii i jako inspirację do wspierania rozwoju dziecka w zabawie.

Jakie książki ukazały się w serii?

W serii ukazały się dwie książki o przygodach Pucia, małego pucołowatego chłopca i jego wesołej rodziny. Obydwie książki kierowane są do najmłodszych czytelników (od 10 miesiąca życia). Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych to książka skoncentrowana przede wszystkim na wyrażeniach dźwiękonaśladowczych i samogłoskach, które powinny być używane już przez dzieci roczne. Publikacja zachęca do powtarzania dźwięków, wskazywania i nazywania obiektów znanych dziecku z najbliższego otoczenia. Druga część przygód Pucia skoncentrowana jest na pierwszych słowach typowych dla rozwoju mowy dziecka. Ich rozumienia i używania dziecko uczy się już w pierwszym i drugim roku życia. Celowo prosta w formie i wzbogacona pięknymi ilustracjami książka w naturalny sposób wspiera rozwój mowy malucha.

Już dziś dzieci i rodzice mogą bawić się także razem z muchą Fefe, bohaterką książek Z muchą na luzie ćwiczymy buzie oraz Z muchą świat zwiedzamy i opowiadamy. Fefe to wyjątkowa mucha, która skradła serca wielu małych czytelników! Jej zwariowane, pełne humoru i pięknie ilustrowane przygody są zachętą do wykonywania ćwiczeń sprawności narządów artykulacyjnych (języka, żuchwy, podniebienia miękkiego oraz warg). Sprawność ta jest bardzo potrzebna, aby właściwie wymawiać głoski, a mucha Fefe potrafi sprawić, że ćwiczenia te będą wspaniałą zabawą! W drugiej książce o przygodach Fefe bohaterka wyrusza w zaskakującą, nieplanowaną podróż, dzięki której dzieci będą miały okazję rozwinąć własną wyobraźnię, a przede wszystkim będą się uczyć pięknie opowiadać. Historia zawarta w książce została przedstawiona z perspektywy samej muchy. Jej wersja wydarzeń jest jednak różna od prawdy. Każda ilustracja to zatem okazja do tego, by rodzice wspólnie z dzieckiem opowiadali wakacyjne perypetie bohaterki. Tym sposobem można ćwiczyć nie tylko umiejętność opowiadania, lecz także myślenie przyczynowo-skutkowe, rozumienie następstw czasowych, a w końcu wyobraźnię twórczą dziecka.

Ćwiczenie poprawnej artykulacji i dobra zabawa to również cel dwóch innych książek z serii: Wierszyków ćwiczących języki oraz Zeszytowego treningu mowy. Wierszyki to zbiór zabawnych rymowanek, podzielonych według wieku, norm rozwojowych i możliwości dziecka. Każda dotyczy innej głoski języka polskiego. Co ważne, wszystkie teksty zostały opracowane pod względem metodycznym i fonetycznym tak, by mógł z nich korzystać także logopeda na różnych etapach terapii zaburzeń artykulacji (ćwiczone głoski stosowane są w sylabach, wyrazach i zdaniach; zawartość fonetyczna tekstów jest przemyślana pod względem metodyki postępowania logopedycznego). Dzięki zabawie z Wierszykami rodzice mogą usłyszeć, jak ich dziecko wymawia poszczególne głoski i sprawdzić, czy jego postępy są zgodne z normami rozwojowymi, czy może należy zasięgnąć porady logopedy.

Warto też sięgnąć po ćwiczenia proponowane przez trenera Leszka, bohatera Zeszytowego treningu mowy. Ta książka to „zeszyt ćwiczeń” przygotowany jako swoista kontynuacja Wierszyków. Znajdziecie w nim grę planszową, zabawy uruchamiające wyobraźnię dziecka, stymulujące słuch fonemowy, percepcję wzrokową, ćwiczenia grafomotoryczne. Wszystkie te zadania są pretekstem do ćwiczenia poprawnej artykulacji. Dotyczą tych głosek, które sprawiają dzieciom najwięcej kłopotu.

Marta Galewska-Kustra


Podstawowe informacje

Nazwa firmy Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Adres Sarabandy 24c,  02-868  Warszawa
Telefon 22 643 93 89
E-mail Warszawa
Strona WWW http://http://nk.com.pl/
Wyślij zapytanie