BabyCapKampania  „ Zrzucamy pieluchy”  to czas na naukę właściwej  higieny intymnej u dziecka

 

Na polskim rynku w  aptekach   pojawiły się dedykowane płyny do higieny intymnej osobno dla dziewczynki i chłopca. Czy rzeczywiście warto stosować je u naszych dzieci, a jeśli tak, to kiedy jest najlepszy moment aby rozpocząć zabawę w nauką prawidłowej higieny intymnej?

Na te pytania odpowiada

Lekarz medycyny Grzegorz Wasążnik                                                    

pediatra

DYREKTOR MEDYCZNY

Centrum Medycyny Dziecięcej MEDINTEL

 

Czy ukończenie przez dziecko 2 lat powoduje zmianę higieny intymnej u dziecka?

 

Często tak, ale granicą nie jest wiek, ale moment  rozpoczęcia korzystania z nocnika lub sedesu. Odstawienie pieluch powoduje, że okolice intymne nie są już przecierane chusteczkami co 2-3 godziny, ale myte zazwyczaj 1-2 x dziennie z użyciem wody, i jest to korzystna zmiana.

 

Czy powinniśmy używać do higieny intymnej u dzieci płynów do higieny intymnej dla dorosłych?

 

Zdecydowanie nie. Niskie stężenie hormonów płciowych u dzieci powoduje, że skóra ich okolic intymnych ma odczyn zasadowy lub obojętny. Po okresie dojrzewania zmienia się on na kwaśny, i do takiej skóry przeznaczone są preparaty dla dorosłych. Stosowanie ich u dzieci mija się z celem i raczej szkodzi niż pomaga.

 

Czy dziewczynka i chłopiec wymagają innej higieny intymnej?

Temat higieny intymnej u chłopców i mężczyzn jest zazwyczaj pomijany, traktowany marginalnie w stosunku do pielęgnacji dziewcząt i kobiet. To źle, odpowiednie nawyki higieniczne, wdrażane od dzieciństwa, są tak samo ważne u obu płci. Narządy płciowe chłopców i dziewczynek różnią się w oczywisty sposób, ich kształt, pokrywająca je skóra i błona śluzowa są zupełnie inne.  Dlatego, tak jak technika mycia, tak i używane kosmetyki powinny być odpowiednio dopasowane. Jeżeli istnieją preparaty dedykowane specjalnie dziewczynkom i chłopcom, to dlaczego z nich nie skorzystać?

 

Jakie preparaty stosować u dzieci po ukończeniu 2 lat : zwykłe mydło, sama woda, odpowiednie płyny do higieny intymnej ?

 

To oczywiste, że najlepsze do tego celu będą preparaty skomponowane specjalnie do pielęgnacji miejsc intymnych. Przecież nawet sprzątając dom, czy samochód stosujemy kilka różnych środków, każdy o specjalnym przeznaczeniu. Tak samo powinno być z myciem ciała: odpowiedni preparat do właściwego obszaru skóry. Sama woda to zdecydowanie za mało, a stosowanie zwykłych mydeł może działać drażniąco i wysuszająco.

 

Jakie infekcje u dzieci w tym wieku są najczęstsze? Jak im zaradzić? I co robić, by ich uniknąć?

 

Najczęściej dochodzi do podrażnienie okolic krocza, tzw. odparzenia. Na jego podłożu może rozwinąć się zapalenie sromu, przedsionka pochwy i zapalenia cewki moczowej u dziewczynek, oraz zapalenie żołędzi prącia i napletka u chłopców. Mogą one mieć charakter bakteryjny, grzybiczy lub mieszany. Niekorzystny przebieg choroby może doprowadzić do zakażenia układu moczowego. We wczesnym etapie, zastosowanie odpowiedniej higieny może przywrócić prawidłowy stan skóry i śluzówki, ale czasami niezbędna jest pomoc lekarska i zastosowanie leczenia farmakologicznego. Aby do takich sytuacji nie dochodziło, warto na co dzień stosować odpowiednia pielęgnację. Ważna jest również odpowiednio dobrana bielizna, mycie rąk przed i po skorzystaniu z toalety, właściwa technika wycierania pupy i stosowanie oddzielnego ręcznika do „wrażliwych” okolic.

 

Czym grozi niewłaściwa higiena intymna u dzieci?

 

Brak, nadmiar lub nieodpowiednie zabiegi pielęgnacyjne to najczęstsza przyczyna schorzeń miejsc intymnych u dzieci. Mogą one doprowadzać do chorób wymienionych wcześniej, ale stosowanie niewłaściwych preparatów, których kontakt ze skórą i śluzówką krocza jest nieprzyjemny, drażniący, może wzmagać w dziecku niechęć do mycia i potęgować problem. Dlatego właściwa higiena od pierwszych lat życia, może zaoszczędzić nam problemów teraz i w przyszłości.

 

Do jakiego lekarza się udać w przypadku problemów z dolnymi drogami moczowymi u dziecka?

 

Objawy sugerujące zakażenie układu moczowego, takie jak częstomocz, uczucie parcia na pęcherz, dolegliwości podczas oddawania moczu, ból w podbrzuszu, okolicy lędźwiowej i w okolicach narządów płciowych, wydzielina z cewki moczowej lub towarzysząca temu gorączka, to powody do pilnej kontroli lekarskiej. Zazwyczaj problemem zajmujemy się my - pediatrzy, ale czasami korzystamy z pomocy innych specjalistów: urologów, nefrologów i ginekologów dziecięcych.

 

 

 

 


Podstawowe informacje

Nazwa firmy BabyCap
Adres ul. Gwiaździsta 33/29,  01-651  Warszawa
E-mail biuro@capeypharma.com
Strona WWW http://babycap.pl
Wyślij zapytanie