Muzeum Historii Żydów Polskich POLINOdkrywaj, doświadczaj, dotykaj - warsztaty edukacyjne dla przedszkoli w Muzeum POLIN

Zapraszamy do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, w którym tworzymy przestrzeń przyjazną dzieciom. Z myślą o przedszkolakach przygotowaliśmy warsztaty dostosowane do możliwości poznawczych i zainteresowań 3-6-latków. Opracowaliśmy, w konsultacji z psychologami i pedagogami, 7 tematów, w których historię i otaczający nas różnorodny świat poznawać będziemy wieloma zmysłami: poprzez dźwięki, zapachy, w ruchu, i w grze.

Podczas zajęć łączymy elementy zabawy, nauki, muzyki i sztuki. Rozbudzamy ciekawość poprzez opowieści, samodzielne odkrycia oraz kontakt z przedmiotami związanymi z kulturą i tradycją żydowską. Na każdym spotkaniu powstaje także pamiątkowa praca, którą dzieci zabierają ze sobą. Zajęcia prowadzimy na interaktywnej wystawie stałej „1000 lat historii Żydów polskich” oraz w miejscu edukacji rodzinnej „U króla Maciusia” – bajecznej przestrzeni rozwijającej naturalną ciekawość dziecka i odpowiadającej na jego potrzebę ruchu.

Dokładamy starań aby Muzeum POLIN było instytucją dostępną, przyjazną także dzieciom
z niepełnosprawnościami. Pracujemy z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową, tworząc bezpieczną dla nich przestrzeń.

Proponujemy 7 tematów do wyboru, m.in. poniższe warsztaty:

Dźwięki żydowskiego wesela

Jakie dźwięki można było usłyszeć na dawnych żydowskich weselach? Kto na nich grywał? Na warsztatach nie zabraknie zadań ruchowych i rytmicznych. Dzieci poznają historię starego Jankiela, żydowskiego muzykanta, którego odwiedzą na wystawie. Obejrzą tam dawne stroje weselne i piękny baldachim ślubny. W sali każde dziecko zrobi własny instrument.

Dawno temu w miasteczku

Co jest potrzebne do tego, aby działało miasto? Jak różni ludzie mogą wspólnie dbać o swoje miejsce? Odwiedzimy dawne miasteczko i sprawdzimy, co się w nim znajdowało, a także kto w nim mieszkał. Dzieci poznają wiersz Juliana Tuwima i nauczą się nazw kilku dawnych zawodów. Na koniec, korzystając ze specjalnie przygotowanych zestawów klocków, wspólnie zbudują makietę dawnego miasteczka.

Ene, due, rabe… Dawne gry podwórkowe

W co bawiły się dzieci sto lat temu? Czy dzisiaj te zabawy są dla nas atrakcyjne? Sprawdźmy to razem! Zagrajcie z nami w klasy, drejdla i kulołapkę. Na warsztatach dzieci odkryją, jak wyglądały dawne podwórka i klasy szkolne, a w sali stworzą własne zabawki, które zabiorą ze sobą na pamiątkę.

Czym pachnie Szabat?

Szabat to jedno z najważniejszych świąt żydowskich. Na warsztacie nauczymy się świątecznej piosenki i poznamy zwyczaje szabatowej kolacji. Dzieci pobawią się puzzlami, które pomogą im lepiej zapamiętać to, czego się dowiedziały. Na koniec wykonają besamimki, czyli pojemniki na pachnące zioła.

Zachęcamy do odwiedzenia Muzeum POLIN w Warszawie i rezerwacji zajęć: rezerwacje@polin.pl

Więcej informacji: www.polin.pl/przedszkole

Kontakt: ukrolamaciusia@polin.pl


Podstawowe informacje

Nazwa firmy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Adres Mordechaja Anielewicza 6,  00-157  Warszawa
Telefon +48 22 47 10 301
E-mail polin@polin.pl
Strona WWW http://www.polin.pl
Wyślij zapytanie