Muzeum ŚląskieMuzeum Śląskie, znajdujące się  w katowickiej Strefie Kultury, w sercu Górnego Śląska, jest wizytówką miasta i całego regionu. Nowoczesne wnętrza, znajdujące się na głębokości 14 metrów pod ziemią, zachęcają do zwiedzenia bogatych i różnorodnych kolekcji sztuki polskiej dawnej i współczesnej, śląskiej sztuki sakralnej, plastyki nieprofesjonalnej czy wyjątkowej w skali kraju kolekcji scenografii teatralnej i filmowej.

Muzeum Śląskie to nie tylko warte obejrzenia galerie sztuki, to również miejsce dla rodzin, w którym można wspólnie i aktywnie spędzić czas. Specjalnie przygotowane ścieżki zwiedzania to propozycje, które zainteresują dzieci i dorosłych, a jednocześnie gwarantują świetną zabawę.

Wśród letnich propozycji Muzeum Śląskiego dla najmłodszych jest wystawa archeologiczna „Bliskie, lecz z dalekiego świata”. Dzieci wraz z rodzicami będą miały okazję do zapoznania się z kolejnymi etapami udomowiania ssaków, które trwa nieprzerwanie od ponad 40 tysięcy lat oraz do przekonania się, jak wyglądałby nasz świat, gdyby ludzie dawno temu nie podjęli próby oswojenia wilków.

W czasie wystawy dzieci poznają odpowiedzi na wiele różnych pytań, m.in. dlaczego tak mało, bo tylko 19 z 5500 gatunków ssaków zostało udomowionych, w jaki sposób zwierzęta dostały się do Europy i Polski, czy jest szansa na udomowienie kolejnych gatunków oraz czy udomowienie i oswojenie oznacza to samo?

W trakcie zwiedzania wystawy oglądać można nie tylko eksponaty, takie jak elementy szkieletów zwierząt, wyroby z kości i skór, naczynia i figurki, które miały znaczenie zarówno kulturowe, jak i rozrywkowe, ale można się także przekonać, na czym polega praca zooarcheologów i czemu służy. Dodatkowo w trakcie wystawy dzieci same będą mogły spróbować swoich sił i postarać się odnaleźć ukryty w piasku szkielet.

Wystawa „Bliskie, lecz z dalekiego świata” powstała we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i jest pierwszą na taką skalę w historii muzealnictwa i wystawiennictwa w Polsce.  Można więc śmiało stwierdzić, że jest to unikalny sposób na spędzenie rodzinnego popołudnia. Co ciekawe, w wybrane dni wystawę można zwiedzać ze swoim pupilem.

Wystawa jest dostępna do 28.07.2019. Ceny biletów oraz regulamin zwiedzania wystawy w towarzystwie domowego zwierzaka znajdują się na stronie internetowej Muzeum Śląskiego (www.muzeumslaskie.pl).

Jedną z atrakcji Muzeum Śląskiego jest widoczna z daleka wieża widokowa - dawny szyb wyciągowy „Warszawa II”. Z tarasu znajdującego się na wysokości 40 metrów rozciąga się widok na Strefę Kultury, Katowice i sąsiednie miasta. Przestrzeń wokół Muzeum Śląskiego zachęca do aktywności fizycznej, spacerów, zajęć sportowych w otoczeniu inspirującej architektury, wśród niezwykłej roślinności, zaprojektowanej specjalnie na potrzeby Muzeum Śląskiego, która tworzy unikatowy ogród sensoryczny.  


Podstawowe informacje

Nazwa firmy Muzeum Śląskie
Adres T. Dobrowolskiego 1,  40-205  Katowice
Telefon 32 32 779 93 00
E-mail dyrekcja@muzeumslaskie.pl
Strona WWW http://www.muzeumslaskie.pl
Wyślij zapytanie