Wydawnictwo LektorKlett sp. z o.o.Zabawa dla dzieci, inspiracja dla dorosłych

Akademia Inteligentnego Malucha - seria książek skierowana do nauczycieli wychowania przedszkolnego, przedszkolaków i ich rodziców

Po kilkuletniej obecności na rynku wydawniczym seria Akademia Inteligentnego Malucha nadal się rozwija i skupia wokół siebie coraz więcej czytelników. Są to nie tylko najmłodsi, lecz także rodzice, opiekunowie, nauczyciele przedszkolni. Wzrastająca popularność publikacji oparta jest przede wszystkim na interesującej koncepcji materiałów, jakie proponuje Klett. Oprócz atrakcyjnych dla dzieci treści każda publikacja wzbogacona jest o komentarze psychologa, które wyjaśniają zachowania maluchów i podpowiadają jak wspierać wszechstronny rozwój dzieci. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj seria IQ CQ EQ. Stanowi nie tylko źródło zabawy dla dzieci, ale jest zarazem ściągawką dla dorosłych w jaki sposób najlepiej dbać o rozwój ich pociech. Publikacja składa się z trzech części, każda z nich poświęcona jest innemu rodzajowi inteligencji – IQ (inteligencja logiczna), CQ (inteligencja kreatywna) i EQ (inteligencja emocjonalna).

Zabawa dla całej rodziny

Mały człowiek chętnie się uczy, ale pod jednym warunkiem – nauka ma być dla niego zabawą. W związku z tym twórcy serii zaproponowali rodzinną rozrywkę z wykorzystaniem jednego z ulubionych zajęć najmłodszych, czyli naklejek. Oprócz ciekawych, barwnych historii, które dziecko może samodzielnie uzupełniać dołączonymi nalepkami, wstęp do każdej książki podaje rodzicom gotowe pomysły na efektywne wykorzystanie proponowanych zabaw.

Nie ma złych odpowiedzi. Nieszablonowe odpowiedzi nie świadczą o błędzie. Książki uczą również, jak zrozumieć dziecko – poznać jego sposób myślenia, zainteresowania oraz postrzeganie otaczającego je środowiska. – Seria osiągnęła już sukces na rynkachzagranicznych. Została opublikowana między innymi przez amerykańskie wydawnictwo Scholastic, francuskie Larousse czy serbski oddział grupy Klett. – wskazuje Michał Kulesza Dyrektor Zarządzający Wydawnictwa Klett. – W Polsce książki zostały skonsultowane z psychologiem i dostosowane do specyfiki naszego kraju. Dobre przyjęcie książek w innych krajach pokazuje, że niezależnie do długości i szerokości geograficznej potrzeby dzieci oraz młodych rodziców są takie same. Nad przystosowaniem publikacji do polskich uwarunkowań pracowała m.in. dr Magdalena Czub, psycholog i adiunkt w Zespole Wczesnej Edukacji w Instytucie Badań Edukacyjnych w Warszawie.

Jak rozwijać różne rodzaje inteligencji

Inteligencja to nie tylko umiejętność poprawnego liczenia czy rozwiązywania logicznych zagadek, ale również zdolność kreatywnego myślenia, wyobraźnia czy panowanie nad emocjami. Wspomniana seria składa się z trzech pozycji poświęconych różnym rodzajom inteligencji. IQ rozwija funkcje poznawcze (m.in. logiczne i analityczne myślenie i umiejętności językowe), CQ rozbudza wyobraźnię, kreatywność i ciekawość świata, zaś EQ pozwala pracować nad kontrolowaniem emocji i zachowań. Rodzice nie tylko otrzymują materiały, które gwarantują kompleksowy rozwój intelektualny dziecka, ale również sami zdobywają wiedzę, która w twórczy i efektywny sposób pozwala im pracować i bawić się z maluchem.

IQ wpływa nie tylko na zdolności matematyczne czy analityczne. Warto pamiętać, że wpływa ona również na stosunek dziecka do obowiązków oraz jego samodzielność.

Część IQ poświęcona jest inteligencji logicznej. Skupia się na rozwijaniu funkcji poznawczych, czyli logicznego myślenia, wiedzy o otaczającym nas świecie, jak również kształtowaniu umiejętności matematycznych oraz wzbogacaniu słownictwa i nauce czytania. Proponuje zadania mające na celu pomóc w rozpoznawaniu i rozróżnianiu kolorów, kształtów i rozmiarów. Zabawy uruchamiają wyobraźnię, spostrzegawczość oraz pozwalają na swobodną ekspresję. Opracowane ćwiczenia pomagają również w rozróżnianiu cyfr i opanowaniu podstawowych działań na liczbach. Wzbogacają także słownictwo, rozwijają umiejętność czytania. Najwięcej miejsca poświęcono jednak na zabawy pobudzające logiczne myślenie i rozumowanie. Ćwiczą wnioskowanie, dopasowywanie do siebie różnych elementów, rozpoznawanie relacji między przedmiotami oraz pozwalają przybliżyć zagadnienia czasu i przestrzeni.

CQ wpływa m.in. na umiejętność samodzielnego podejmowania decyzji oraz łatwość dostosowywania się do zmieniających się uwarunkowań. Wysoki poziom tej inteligencji cechuje osoby zajmujące stanowiska kierownicze.

W książeczkach dotyczących inteligencji twórczej (CQ) główny nacisk położony jest na stymulowanie naturalnej skłonności dziecka do poszukiwania twórczych rozwiązań. Uczy ona odwagi w tworzeniu i realizacji własnych, niestandardowych pomysłów. Zawarte w książce ćwiczenia opiekunowie powinni traktować jako zachętę do swobodnej zabawy i realizowania nawet najdziwniejszych, z punktu widzenia dorosłego, pomysłów. Wykonując proponowane zadania należy dać dziecku możliwość puszczenia wodzy fantazji, np. poprzez zachęcanie do uzupełniania przedstawionych codziennych sytuacji czy dowolne dekorowanie obrazków. Jeśli dziecko ma ochotę nie tylko korzystać z naklejek, ale również rysować, malować czy dodawać do obrazka elementy z plasteliny – autorzy zachęcają, aby mu na to pozwolić.

Czy wiesz, że psotność Twojego dziecka może być dobrą oznaką? Może to świadczyć o jego wysokiej kreatywności, a swoim zachowaniem daje wyraz chęci poznania różnych aspektów świata.

W umiejętności panowania nad własnymi emocjami oraz zdolnościach interpersonalnych tkwi klucz do sukcesów szkolnych i zawodowych. Wysoki stopień rozwoju EQ ma wpływ na naszą postawę społeczną i wrażliwość oraz, co ciekawe, spostrzegawczość.

Trzecia odsłona serii koncentruje się na sferze uczuciowej – kontrolowaniu własnych zachowań, panowania nad emocjami, empatii, kształtowaniu relacji z otaczającym nas światem – czyli inteligencji emocjonalnej (EQ). Zawarte w książce zadania mają pomóc dziecku zrozumieć uczucia innych osób oraz dostrzegać i rozumieć potrzeby nie tylko ludzi, lecz również roślin i zwierząt. Pozwalają oswoić się z sytuacjami wymagającymi koncentracji, namysłu czy respektowania zasad. Proponowane zabawy dostarczają okazji do omówienia różnego rodzaju reguł i wytłumaczenia, dlaczego należy ich przestrzegać. Jednocześnie uczą okazywania uczuć (m.in. przez twórczość plastyczną) oraz kształtowania relacji z innymi osobami (np. poprzez odgrywanie ról).

Chłonny umysł przedszkolaka

Iloraz inteligencji nie jest niezmienny. Odpowiednie ćwiczenia i stymulacja rozwoju dziecka pozwalają podwyższyć jego poziom.

Seria IQ CQ EQ ciągle się rozrasta i obecnie składa się z 15 książeczek dla dzieci w wieku od drugiego do piątego roku życia w podziale na trzy segmenty: 2-3 lata, 3-4 lata, 4-5 lat. Nowością są „Nowe zabawy” dla dzieci w wieku 2-3 lata oraz 3-4 lata. Wybór tej grupy wiekowej jako adresatów serii nie jest przypadkowy – to wiek, w którym umysł rozwija się w błyskawicznym tempie, maluch chętnie się uczy, a jego dążenie do poznawania otaczającego świata jest wręcz nieograniczone. Niezwykle ważne jest, aby efektywnie wykorzystać ten czas. To, co naturalnie i intuicyjnie przyswaja kilkulatek, będzie bazą, która pozwoli mu z sukcesem rozpocząć nie tylko szkolne życie, ale zaowocuje również w wieku dorosłym. Warto mieć świadomość, że inteligencja jest cechą dynamiczną i wielopłaszczyznową, a my mamy wpływ na jej rozwój i kształtowanie. 

O Wydawnictwie Klett

Grupa Klett to jedna z największych europejskich firm o profilu edukacyjnym, obecna w 16 krajach. Oferta Kletta obejmuje najwyższej jakości publikacje edukacyjne, a także materiały dydaktyczne, literaturę specjalistyczną i prozę. Ponadto Wydawnictwo Klett od kilku lat duży nacisk kładzie na wszechstronny rozwój najmłodszych czytelników. Z myślą o nich stworzyło serię Akademia Inteligentnego Malucha, w której wydaje szereg publikacji dla dzieci. Akademia Inteligentnego Malucha to nie tylko propozycje zabaw, ciekawe zadania i atrakcyjna szata graficzna, ale także opowiadania do czytania, umożliwiające wspólne, efektywne spędzenie czasu z dzieckiem. W swoich publikacjach nie zapominamy o rodzicach i opiekunach. Każda książka opatrzona jest komentarzem
i poradami specjalistów-psychologów, które pomagają odnaleźć się w dziecięcym świecie i wyjaśniają często nieoczywiste zachowania. Akademia Inteligentnego Malucha z roku na rok proponuje nowe publikacje, które nie tylko bawią, ale uczą a przede wszystkim rozwijają dzieci.


Podstawowe informacje

Nazwa firmy Wydawnictwo LektorKlett sp. z o.o.
Adres Polska 114,  60-401  Poznań
Telefon 61 626 90 90
E-mail bok@klett.pl
Strona WWW http://www.klett.pl
Wyślij zapytanie