Jak zadbać o jakość powietrza w domu? Oto sprzęty, które w tym pomogą!Jak zadbać o jakość powietrza w domu? Oto sprzęty, które w tym pomogą!
Nawilżacz, oczyszczacz i osuszacz – każdy z tych trzech sprzętów pracuje na jakość powietrza w domu. Ono z kolei przekłada się na ansze samopoczucie istan zdrowia. Sprawdź, które z urządzeń jest Ci potrzebne. Szczególnie w sezonie grzewczym.

Sezon grzewczy nie jest najszczęśliwszym czasem dla naszych dróg oddechowych. Wzrost temperatury spowodowany włączonymi grzejnikami sprzyja efektowi suchego, ciężkiego powietrza w pomieszczeniach. Ono natomiast podrażnia oczy oraz drogi oddechowe, co może prowadzić do zniszczenia bariery ochronnej, czyli systemu śluzowo-rzęskowego. To sprawia, że częściej dochodzi do infekcji - pojawia się kaszel i katar. Ale na tym nie koniec. Jakość powietrza w pomieszczeniu wpływa także na jakość snu, naszą wydajność w pracy, stan cery i włosów. Im bardziej suche, pełne kurzu, tym gorzej.
Zbyt wilgotne powietrze również nie sprzyja organizmowi człowieka. Jeśli przekracza 60% zaczynamy się szybciej męczyć i trudniej złapać nam oddech. Wysoki poziom wilgotności sprzyja również rozwojowi grzybów i pleśni, które wywołują alergie, problemy dermatologiczne, zapalenie zatok, a nawet nerek.

Jak się ratować?
Jedną z podstaw zapobiegania infekcji jest odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniach. Przede wszystkim tych, w których śpimy. Powinien on oscylować w granicach 40-60%.
Jak więc poprawić jakość powietrza? Jest na to kilka sposobów:
• Nie rozkręcać grzejników na maksymalną temperaturę
• Regularnie wietrzyć pomieszczeni
• Zawiesić na grzejniku specjalny pojemnik z wodą lub chociaż mokry ręcznik
• Zainwestować w dobry nawilżacz powietrza

Jak wybrać dobry nawilżacz powietrza?
No właśnie. Dobry, czyli jaki? Na rynku znajdziemy masę nawilżaczy powietrza o różnej budowie, wydajności i sposobie działania. Możemy je podzielić na parowe, ewaporacyjne i ultradźwiękowe. W ofercie niektórych producentów znajdziemy także sprzęty 2w1 - jedno urządzenie będzie pełniło rolę nawilżacza i oczyszczacza. Jednorazowo zapłacimy więcej, ale w wielu przypadkach wciąż będzie to niższa kwota niż zakup dwóch sprzętów oddzielnie. Te najlepsze pracują cicho, mają kilka trybów działania i automatycznie dostosowują wydajność pracy do panujących warunków. Przykładem takiego sprzętu jest n awilżacz i oczyszczacz powietrza Beurer LW 220.

Poznajmy więc bliżej najbardziej popularne nawilżacze powietrza:

Nawilżacz parowy – podgrzewa wodę nalaną do pojemnika, potem wypuszcza ją w formie mgiełki. Nawilżacze parowe oczyszczają także powietrze, dlatego nadają się się do sypialni i pokoju dziecka.

Nawilżacz ewaporacyjny – poprzez zasysanie pochłania powietrze z pokoju, a następnie wypuszcza je w postaci chłodnej mgiełki.

Nawilżacz ultradźwiękowy – poprzez ultradźwięki rozbija cząsteczki wody, tworząc parę, która może być zarówno chłodna jak i ciepła. Na rynku znajdziemy modele posiadające higrometr, który będzie wskazywał poziom wilgotności powietrza.

Nawilżacz z jonizatorem – sprzęt wraz z parą wodną wytwarza jony ujemne, które neutralizują jony dodatnie z powietrza. W efekcie możemy liczyć na skuteczne oczyszczenie dróg oddechowych.

Oczyszczacz powietrza – kiedy warto go kupić?

Oczyszczacz powietrza przyda się każdemu, kto cierpi z powodu alergii, astmy, ma bardzo suche powietrze w domu bądź pracy, mieszka ze zwierzętami albo jego dom zaatakowała pleśń. Ale nie tylko. Oczyszczacz sprawdza się również w sezonie grzewczym, gdy do powietrza w mieszkaniach dostaje się smog.
Wzrost zainteresowania oczyszczaczami wyraźnie widać właśnie na początku jesieni, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy oraz wiosną, kiedy alergie przybierają na sile. Im szybciej zdecydujemy się w tym okresie na inwestycję w oczyszczacz, tym szybciej niepokojące objawy związane z oddychaniem, złym snem.
Jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza?
Aby wybrać oczyszczacz, który spełni nasze oczekiwania, należy zwrócić uwagę na jego wydajność, a także sposób pracy. Czy posiada stopniowanie oczyszczania, w jaki sposób wymienia się filtry, czy sprzęt posiada czujnik zanieczyszczenia powietrza, który "wywołuje” go do pracy.
Na rynku znajdziemy oczyszczacze, które nie tylko pochłaniają pyłki i kurz, ale również pozbywają się nieprzyjemnego zapachu, usuwają sierść i bakterie. Pracują automatycznie, co oznacza, że uruchamiają się w momencie, gdy wzrasta poziom zanieczyszczenia powietrza. Przykładem takiego sprzętu jest oczyszczacz powietrza Beurer LR 300, który posiada filtr łączny – węglowy i HEPA, a także oczyszcza powietrze przez promieniowanie ultrafioletowe. Nadaje się do pomieszczeń do 35 m2, co oznacza, że sprawdzi się zarówno w domu jak i w biurze. Równie ciekawym rozwiązaniem jest oczyszczacz z jonizacją. Produkuje on jony ujemne (aniony tlenu), które neutralizują cząsteczki kurzu i bakterii. Taką funkcję posiada oczyszczacz Beurer LR 200.

Osuszacz powietrza
Osuszacz to kolejny sprzęt, który przydaje się w walce o dobrą jakość powietrza jak i samopoczucie. Decydujemy się na niego przede wszystkim, gdy w pomieszczeniach jest zbyt wilgotno, a my cierpimy na astmę lub alergię. Dlaczego? Ponieważ za duża wilgotność może oznaczać obecność grzybów i pleśni. Co więcej, mokre ściany są powodem wyższych kosztów ogrzewania, przykrego zapachu, zawilgocenia mebli, podłóg i tkanin oraz wydłużających się prac remontowych.

Na który osuszacz powietrza się zdecydować?
Wszystko zależy od oczekiwań kupującego. Jednak najpierw warto zmierzyć wilgotność powietrza, na przykład za pomocą higrometru. Jeżeli przekracza 60% to znak, że należy ją wyrównać sięgając po osuszacz.

Najczęściej polecany jest osuszacz kondensacyjny – do działania wykorzystuje efekt rosy czyli to, że woda skrapla się np. na ścianach. Zbudowany jest ze sprężarki, wymienników ciepła oraz wentylatora. Jego charakterystyczna cechą jest duża wydajność, ponieważ najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach mocno zawilgoconych i o wysokiej temperaturze (80% wilgotności i ponad 30 stopni Celsjusza). Na zasadzie kondensacji pracuje osuszacz Beurer LE 60. Ponadto posiada możliwość ustawienia pożądanej wilgotności (40, 50, 60, 70 %). Jest bardzo łatwy w czyszczeniu i obsłudze. Cichy tryb pracy sprawia, że nie przeszkadza w codziennych obowiązkach.
Osuszacz poza swoją podstawową funkcją, może nam również pomóc przy wielu domowych pracach, jak przyspieszenie suszenia prania, ścian po remoncie czy dywanów po czyszczeniu.


Podstawowe informacje

Nazwa firmy Jak zadbać o jakość powietrza w domu? Oto sprzęty, które w tym pomogą!
Adres Popiełuszki 15 ,  10-693  Olsztyn
Telefon 89 679 02 42
E-mail biuro@kredos.pl
Strona WWW http://www.kredos.pl
Wyślij zapytanie