FotobaśnieJeśli macie w domu dziecko, które zaczyna mówić, z dużym prawdopodobieństwem już usłyszeliście, lub wkrótce usłyszycie pytanie "A co to są święta?".
Czy potraficie odpowiedzieć na pytanie, czym są Święta Wielkanocne?
Na szczęście dla bogatej treści tych wspaniałych świąt, nie są one jeszcze spłaszczone do poziomu tekturowej rubasznej maskotki sprzedającej wszystko: od czekolad po telewizory w świątecznej promocji. Dzięki temu ich bogata treść wciąż pozostaje dla nas dostępna, pytanie tylko, czy sami umiemy o niej opowiadać?

Porównajmy Wielkanoc z naszymi ulubionymi, pachnącymi piernikiem i pomarańczą świętami Bożego Narodzenia. Wiele współczesnych zwyczajów bożonarodzeniowych zostało zaczerpniętych z Zachodu. Nie dziwi, że na pytanie maluchów "A co to są święta Bożego Narodzenia", często pada odpowiedź związana ze Świętym Mikołajem.
Z Wielkanocą nie jest już tak łatwo. Z jednej strony mamy bogatą tradycję z wieloma pięknymi, choć nie zawsze zrozumiałymi zwyczajami, z drugiej religijne i teologiczne rozważania, które dziecku mogą wydać się zbyt trudne.
Dlatego szukając pomocy w zaznajamianiu dziecka z tradycją, często sięgamy po bajki i kolorowe, dostosowane do wieku książeczki. Przejrzałam kilka z nich. Są to głównie opowieści o zajączku i o pisankach.

Ponieważ na co dzień zajmuję się tworzeniem personalizowanych baśni dla dzieci, postawiłam stworzyć wielkanocną książeczkę. Zdecydowałam się wykorzystać w niej właśnie te dwa elementy, gdyż dziecko już je zna i kojarzy z Wielkanocą.

Wielkanocna baśń ze zdjęciami dziecka może rodzicowi posłużyć za pomoc w wyjaśnianiu, czym jest Wielkanoc.
Wielkanocna odsłona Fotobaśni to zaproszenie do krainy wiosny, której głównym bohaterem staje się dziecko pomagające zającowi Ernestowi odszukać zagubione pisanki, które wcześniej zrobili wspólnie.
Dziecko razem z zającem spędza we wsi cały dzień w poszukiwaniu jajeczek. Pytają o nie różnych zwierzątek i zaglądają w różne kąty. Dopiero wieczorem wpadają na ich trop. Na końcu okazuje się, że jajka wróciły do mamy kwoki i wykluły się z nich kolorowe pisklaki. Scena odnalezienia pisklaków ma miejsce w nocy (na ilustracji są widoczne gwiazdy) i jest to zabieg celowy, ułatwiający dziecku skojarzenie, że istotą tych świąt jest wspaniałe wydarzenie, którego tajemnicą jest przejście z jednego stanu do drugiego.

Z kolei ostatnia ilustracja całej książki przedstawia poranek, w której szczęśliwa rodzina cieszy się z wczorajszego radosnego finału całej sprawy. Jedyną ciekawostką pozostaje, jak pisanki przedostały się z kosza zająca Ernesta pod grzędę mamy kwoki.
Celowo nie rozwiązuję tego problemu. To jest furtka w przestrzeń metafizyczności, której nie trzeba przecież dosadnie nazywać cudem. Chciałam, aby to zagadnienie było tylko subtelnie zarysowane. Dla dziecka łatwiej jest poszukiwać rozwiązań niż przyjmować gotowe formuły.
Ta książka daje okazję do przeanalizowania tematu na prostych elementach.
Zachęcam rodziców, którzy z jednej strony chcą zapoznać dzieci z tradycją wielkanocną, z drugiej chcieliby ułatwić dziecku zrozumienie kwestii religijnych, do zapoznania się z książeczką.

Można ją znaleźć tylko na stronie fotobasnie.pl w dziale „Baśnie Świąteczne”.
Piękne ilustracje i rodzinne zdjęcia tworzą z tej książki nie tylko pomoc pedagogiczną, ale też piękną pamiątkę na wiele następnych Wielkanocy.
Agata Śliwińska
Autorka i ilustratorka książek dla dzieci z ich zdjęciami. Właścicielka firmy Fotobaśnie.pl. Email: studio@fotobasnie.pl

 


Podstawowe informacje

Nazwa firmy Fotobaśnie
Adres
Telefon +48 882 193 804
E-mail studio@fotobasnie.pl
Strona WWW http://www.fotobasnie.pl
Wyślij zapytanie