Funzeum

Funzeum

Na czym może polegać rola edukacyjna Funzeum?

Funzeum jako pierwsze w Polsce muzeum światła i koloru edukuje odwiedzających z zakresu tych dwóch zagadnień. Nasz obiekt pokazuje w jaki sposób występują one w przyrodzie, jaki mają lub miały wpływ na życie człowieka, w jaki sposób je wykorzystujemy a także co wiemy na temat światła i koloru.

Skupiając się najpierw na tym pierwszym – wiele osób słyszało o istnieniu pryzmatu jednak nie każdy miał okazję eksperymentować z jego udziałem. W Funzeum w jednym z pokoi znajduje się gigantyczny pryzmat, który zwiedzający mogą podziwiać w całej okazałości, zrozumieć jego zasadę a następnie przy stoliku z mniejszymi pryzmatami sami mają okazję rozszczepić światło.

Po za tymi zagadnieniami w Funzuem znajdziemy odpowiedź na takie pytania jak:
– Dlaczego gwiazdy świecą?
– Czym jest luminescencja?
– Co to takiego odbijanie światła?
– jak powstaje tęcza i dlaczego?

W przypadku wystawy koloru chcieliśmy uświadomić naszym odwiedzającym w jaki sposób kiedyś wytwarzano dane barwniki, jaki dane kolory wpływają na nasze samopoczucie czy co takiego symbolizują poszczególne kolory.
W tym miejscu ludzie mogą również dowiedzieć się czegoś o mieszaniu poszczególnych barw wykorzystując do tego nasze interaktywne instalacje takie jak „Przesuwane szkła” czy „Kolorowe projektory”.

dlaczego w Funzeum warto zorganizować lekcje dydaktyczna (z jakich przedmiotów, jakie zjawiska można zobrazować)

Funzeum to miejsce edukujące z zakresu Fizyki, biologii, historii oraz sztuki.

Tak jak wspominałem wyżej – niezykłym walorem edukacyjnym jest dla uczniów możliwość eksperymentowania z prawdziwymi pryzmatami. Zmienia to nudną lekcję w ciekawe doświadczenie. W strefie fluo natomiast istnieją murale przedstawiające różnoraką faunę i florę, którą ewolucja obdarzała umiejętnością wydzielania własnego światła. Funzeum wyjaśnia również tajemnicę zjawiska „Termohromizmu” czyli zmiany koloru danego obiektu pod wpływem temperatury. A zwiedzający swoją własną temperaturą ciała są wstanie taką przemianę wywołać.

Co do historii – ludzka kreatywność nie zna granic i niektóre metody pozyskiwania trwałych, naturalnych barwników są niezwykle zabawne i ciekawe. O tym wszystkim dowiedzą się Państwo w Funzeum.

A sama sztuka jest obecna wszędzie, na całym obiekcie – nasze interaktywne instalacje same w sobie są formą sztuki nowoczesnej, którą zwiedzający mają szansę podziwiać przychodząc do nas w odwiedziny.

Podstawowe informacje

Nazwa firmy: Funzeum

Adres: Pszczyńska 315, 44-100 Gliwice

E-mail: [email protected]

Strona WWW: https://funzeum.pl